USG łokcia – co obrazuje?

USG lokcia

USG stawu łokciowego umożliwia nieinwazyjną i bezbolesną ocenę stanu tkanek miękkich stawu zarówno w ostrych, jak i przewlekłych schorzeniach. Dzięki temu możliwe jest postawienie prawidłowej diagnozy i szybkie rozpoczęcie leczenia. Warto już w przypadku pierwszych dolegliwości ze strony stawu łokciowego zdecydować się na badanie USG.

Charakterystyka badania USG stawu łokciowego

Badanie ultrasonograficzne łokcia (stawu łokciowego) jest badaniem dynamicznym. Podczas badania USG stawu łokciowego lekarz ocenia stan tkanek miękkich, tj. sprawdza ścięgna i mięśnie, a także kaletki i nerwy. Badanie odbywa się w ruchu. Jest to zgięcie, a następnie wyprost łokcia oraz odwrócenie i nawrócenie całego przedramienia. Większość struktur stawu łokciowego umiejscowiona jest powierzchownie, więc USG łokcia jest dobrą metodą diagnostyczną. 

Ultradźwięki można wykorzystać do oceny uszkodzenia stawów, naderwania ścięgien w mięśniu, takim jak biceps, lub oceny wysięku śródstawowego. W czasie badania ocenie lekarza podlega kaletka łokciowa, nadkłykcie, bada się też torbiele.

Wskazania do wykonania USG łokcia

Łokieć to złożona struktura składająca się z trzech stawów pokrytych wspólną torebką stawową. Problemy ze stawem łokciowym mogą wystąpić u sportowców, pracowników fizycznych i biurowych. Zmiany w stawie pojawiają się też w wyniku monotonnych ruchów w pracy, nagłych kontuzji lub przeciążeń doświadczanych podczas treningu przez aktywnego sportowca. Najczęstsze zmiany patologiczne to: 

    • łokieć tenisisty,
    • łokieć golfisty,
    • stłuczenia, 
    • złamania, 
    • zmiany zwyrodnieniowe,
    • skurcze mięśni,
    • zespół kanału nerwu łokciowego (zespół kanału łokciowego),
    • kostnienie okołostawowe lub śródstawowe.

Ból, obrzęk, ograniczenia ruchomości stawu są oznaką, że w łokciu mógł zostać wywołany proces chorobowy i należy rozpocząć diagnozę oraz podjąć leczenie. USG stawu łokciowego to badanie, które pozwala lekarzowi ocenić stan mięśni, więzadeł, ścięgien, chrząstki, błony maziowej i kaletek. Wizualizuje również przebieg nerwu pośrodkowego i promieniowego udowego w badanym obszarze.

Jakie schorzenia obrazuje USG łokcia?

Diagnostyka ultrasonograficzna stawu łokciowego pozwala na szczegółową analizę prawidłowości struktur stawowych i wskazuje na możliwe zmiany patologiczne. Może służyć do identyfikacji: 

    • uszkodzenia lub zwyrodnienia przyczepów ścięgien,
    • choroby zwyrodnieniowej stawu łokciowego, 
    • wysięku w stawie łokciowym (zapalnego, pourazowego), 
    • zapalenia kaletki promieniotwórczej, 
    • zapalenia kaletki łokciowej, 
    • urazów pobocznych więzadeł, 
    • zespołu rowka nerwu łokciowego, 
    • zespołu ucisku nerwu w okolicy łokcia.

Przebieg badania USG stawu łokciowego

Badanie USG stawu łokciowego nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta, ale jeśli jest wykonywane ponownie, należy dołączyć wyniki poprzedniego badania i całą dokumentację. Samo badanie nie jest bolesne i zajmuje tylko kilka minut. W tym celu konieczne jest zastosowanie urządzenia do USG, które emituje ultradźwięki o odpowiedniej częstotliwości. 

Podczas badania USG łokcia pacjent pozostaje w pozycji ustalonej przez lekarza. Powierzchnię skóry zwilża się specjalnym żelem przewodzącym ultradźwięki, po czym przesuwa się głowicę po powierzchni, aby uzyskać obraz badanego obszaru. Nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonania badania USG łokcia, niezależnie od wieku i innych dolegliwości czy problemów zdrowotnych pacjenta. Dodatkowo badanie USG stawu łokciowego, jak każde inne badanie USG, może być powtarzane dowolną liczbę razy, bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na zdrowie badanego. USG to bezpieczna i efektywna procedura diagnostyczna, z której warto korzystać w razie jakichkolwiek wątpliwości co do stanu zdrowia.

Zobacz również

protezy

Protezy termoplastyczne – wygoda i estetyka

dieta pudelkowa

Dieta pudełkowa sposobem na uniknięcie efektu jojo

people 2590270 1280

Fartuch roboczy, ochronny, kitel – specjalistyczna odzież robocza

trening biegacza

Trening wzmacniający dla biegaczy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *