Rodzaje nośników danych – co i jak można zniszczyć?

rodzaje nosnikow danych co i jak mozna zniszczyc

Utylizacja nośników danych dostępnych w firmie wymaga wykorzystania dedykowanego sprzętu, najlepiej dopasowanego pod względem kluczowych parametrów technicznych, a także zaimplementowanych systemów tnących. Niszczarki, bo o nich mowa, pozwalają na niszczenie różnych nośników. Jakich dokładnie? Czy proces ten zawsze przebiega tak samo?

Niszczarki do dokumentów – podstawowe wyposażenie biur

 Najczęściej wykorzystywanym nośnikiem jest oczywiście papier. W tym przypadku możemy śmiało podkreślić, że wszystkie sprzedawane na rynku urządzenia tego typu poradzą sobie z niszczeniem dokumentów. Oczywiście niektóre robią to gorzej, inne lepiej. Na pewno warto zwrócić uwagę na poziom bezpieczeństwa, a więc klasę niszczenia. To od niej zależy to, jak duże ścinki powstaną po przepuszczeniu kartki papieru przez wbudowany mechanizm.

Wysokie klasy niszczenia przeznaczone są dla dokumentów poufnych i zawierających dane osobowe. W tym ostatnim przypadku spore znaczenie mają zasady wynikające z RODO. Wskazują one, że tylko wybrane niszczarki mogą być używane w celu niszczenia tego typu dokumentów.

Wspomnieć należy jeszcze o tym, że niektóre kartki, jak również całe ich pliki, mają spinacze, zszywki lub inne twarde elementy. O tym też lepiej pamiętać podczas kupowania sprzętów dla firmy.

Płyty CD i DVD – jak niszczyć?

 Oczywiście papier to nie wszystko. W biurach (i nie tylko) używane są także płyty CD i DVD, kolejne popularne nośniki danych, które służą do przechowywania dokumentacji, zdjęć, archiwów, czy materiałów filmowych.

Często zawierają one bardzo ważne pliki, które mogą zostać użyte przez konkurencję lub niepowołane do tego osoby. Jeśli więc chcesz mieć pewność, że nie uda się odtworzyć zapisanych na nich danych, skorzystaj z niszczarki.

Oczywiście nie byle jakiej. Musi być to urządzenie przystosowane do niszczenia płyt CD/DVD. Takich produktów oczywiście nie brakuje, dlatego wystarczy zapoznać się z ich opisem i ważnymi parametrami technicznymi.

Takie niszczenie nośników jest bezpieczniejszym rozwiązaniem, niż ich rysowanie, malowanie, czy poddawanie innym zmianom. Istnieją bowiem technologie, które pozwalają w stosunkowo krótkim czasie odzyskać piki nawet z uszkodzonych płyt. Same niszczarki są zalecane również przez obowiązujące przepisy o ochronie danych osobowych.

Niszczarki do pendrive’ów, kart pamięci, dysków twardych

 Przechodzimy do nośników danych, których teoretycznie pozbyć się najtrudniej. Wynika to oczywiście z ich konstrukcji. Zamknięte są w twardych obudowach, które nie poddają się łatwo manipulacjom. Trzeba pamiętać też o wspomnianych sposobach odzyskiwania danych, które umożliwiają użycie nawet mocno uszkodzonych pendrive’ów, kart pamięci czy dysków twardych – zarówno HDD, jak i SSD.

Co więc należy zrobić? Oczywiście skorzystać z dedykowanej niszczarki. Najpierw upewnij się jednak, że została ona przystosowana do takich działań. Mowa tutaj szczególnie o utylizacji dysków twardych, które sprawiają zdecydowanie największe problemy.

Profesjonalne niszczenie wszystkich nośników danych – co zyskujesz?

 Jeśli samodzielne niszczenie dokumentów, płyt, kart pamięci, czy dysków jest dla Ciebie zbyt pracochłonne lub po prostu nie jesteś w stanie znaleźć odpowiednich urządzeń, możesz skorzystać ze wsparcia specjalistów. Mowa tutaj oczywiście o firmach, które zajmują się niszczeniem nośników danych, a także ich utylizacją.

Zapewniają one realizację usług o charakterze kompleksowym, polegających chociażby na odbiorze dokumentów oraz akcesoriów służących do przechowywania danych, ich przewiezieniu i udokumentowaniu całego procesu niszczenia. Masz więc pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone zgodnie z prawem.

Współpraca z takimi podmiotami pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i problemów związanych z zakupem sprzętu, czy zniszczeniem posiadanych nośników. Z tego właśnie powodu warto się tym zainteresować. Zwłaszcza gdy możesz skorzystać z usług firm doświadczonych i docenianych przez klientów. 

źródło: ESSI niszczenie dokumentów

Zobacz również

jakie sa korzysci wynikajace z analizy danych i raportowania w magazynach logistycznych

Jakie są korzyści wynikające z analizy danych i raportowania w magazynach logistycznych?

klimatyzacja do biura najwazniejsze kryteria wyboru

Klimatyzacja do biura – najważniejsze kryteria wyboru

chinskie trendy modowe odkryj unikalna odziez w centrum hurtowym

Chińskie Trendy Modowe: Odkryj Unikalną Odzież w Centrum Hurtowym

jak zoptymalizowac proces obslugi towarow w magazynach logistycznych

Jak zoptymalizować proces obsługi towarów w magazynach logistycznych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *