Układ sprężonego powietrza to zespół urządzeń, które służą do wytwarzania, uzdatniania, przechowywania i dystrybucji sprężonego powietrza do różnych zastosowań. Co może wchodzić w skład takiego zestawu?
Sprężarki — serce układu sprężania powietrza
Sprężarki powietrza przeznaczone są do wytwarzania skompresowanego medium. Bez nich układ nie miałby szans funkcjonować. Na rynku dostępna jest wielka różnorodność modeli zarówno pod względem konstrukcji, jak i wydajności czy oferowanego ciśnienia. Najpopularniejsze w przemyśle i usługach są sprężarki śrubowe i kompresory tłokowe. Zapewniają one zróżnicowaną wydajność (czyli przepływ sprężonego powietrza) czy różne ciśnienie robocze gazu. Kompresory śrubowe do kompresji wykorzystują element śrubowy, natomiast sprężarki tłokowe cylinder z tłokiem.
W zakładzie, w zależności od oczekiwanego standardu czystości sprężonego powietrza, można zdecydować się na sprężarki olejowe lub bezolejowe. Pierwsze są bardziej wydajne i posiadają dłuższą żywotność. Z kolei kompresory bezolejowe gwarantują wytwarzanie medium niezanieczyszczonego cząsteczkami oleju.
Wybierając kompresor do zakładu warto uprzednio sprawdzić, w jakim systemie będzie pracować sprężarka. Jeśli układ wymaga stałego zasilania sprężonym powietrzem, należy zdecydować się na kompresor o stałej wydajności. Jeśli jednak procesy produkcyjne będą charakteryzować się zmiennym zapotrzebowaniem na sprężone powietrze warto wybrać kompresor o zmiennej prędkości obrotowej. Pozwoli to znacząco zaoszczędzić na kosztach eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii elektrycznej.
Jeśli szukasz niewielkiej sprężarki, która z założenia będzie pracować w różnych miejscach zakładu, zdecyduj się na kompresor mobilny — tj. z kółkami lub osadzony na wózku. Zazwyczaj takie urządzenia osadzone są dodatkowo na zbiorniku ciśnieniowym, który zapewnia stały dostęp do sprężonego medium i w przypadku kompresorów tłokowych niweluje problem pulsacji w układzie.
System uzdatniania sprężonego powietrza
System uzdatnia sprężonego powietrza składa się z urządzeń tj. separatory, osuszacze, chłodnice i materiałów eksploatacyjnych typu filtry. Zapewnia on oczyszczenie medium roboczego z zanieczyszczeń takich jak woda, cząstki olejowe oraz zanieczyszczenia stałe. System uzdatniania sprężonego powietrza pozwala uzyskać medium robocze o oczekiwanym stopniu oczyszczenia, dostosowanym do wymogów urządzeń zasilanych sprężonym powietrzem (zapobiega uszkodzeniom odbiorników) i wysokich parametrów jakościowych wytwarzanych produktów.
Zbiornik sprężonego powietrza
Zbiornik ciśnieniowy jest jednym z podstawowych elementów układu sprężonego powietrza. W nim gromadzone jest medium robocze, co pozwala zapewnić ciągłość i stabilność dostawy sprężonego gazu do odbiorników. Warto podkreślić, że pojemność zbiornika sprężonego powietrza musi być dostosowana do zapotrzebowania i ciśnienia roboczego układu.
System orurowania i okablowania
Każdy układ sprężonego powietrza wymaga podłączenia do zasilania i systemu dystrybucji sprężonego powietrza. Musi być wykonany z odpowiednich materiałów i być zaprojektowany w sposób, który zminimalizuje straty ciśnienia i przepływu.
Zawory bezpieczeństwa i kontroli
Zawory bezpieczeństwa i kontroli, które są urządzeniami, które zapobiegają awariom układu i ukierunkowują sprężony gaz. W układzie sprężonego powietrza można stosować zarówno zawory bezpieczeństwa manualne, jak i automatyczne. Ważne, aby były one dostosowane do potrzeb i wymagań układu.
Odbiorniki sprężonego powietrza
Sprężone powietrze wykorzystywane jest do zasilania urządzeń. Takimi odbiornikami sprężonego powietrza mogą być narzędzia, maszyny, procesy przemysłowe, które są zasilane pneumatycznie.
To są główne elementy, które wchodzą w skład układu sprężonego powietrza. Każdy z nich pełni swoją rolę i wpływa na efektywność i bezpieczeństwo całego systemu. Każdy z układów sprężonego powietrza może mieć inną budowę i wykorzystywać tylko te elementy, które są niezbędne do realizacji powierzonych zadań.