Integracja Smart Home z systemami alarmowymi

alarm

Zarządzanie bezpieczeństwem w inteligentnym domu może odbywać się na odległość. Wystarczy urządzenie mobilne, by uzyskać dostęp do wszystkich elementów odpowiedzialnych za ochronę zarówno mienia, jak i domowników.

Bezprzewodowy system alarmowy 

Taką funkcjonalność gwarantują instalacje Smart Home, które integrują zainstalowane komponenty z centralą alarmową. Całość tworzy jeden system, który może być obsługiwany przy użyciu wbudowanych paneli (np. w ścianie), pilotów lub telefonów. Specjalna aplikacja na urządzenia mobilne daje dostęp do wszystkich możliwych opcji i ustawień. Co ważne, system bezprzewodowy integruje absolutnie wszystkie elementy zabezpieczające. Spośród nich wymienić należy:

  •       Kamery IP,
  •       czujniki ruchu,
  •       kontaktrony okienne, drzwiowe i roletowe,
  •       czujniki zalania,
  •       bramy, furtki, szlabany,
  •       czujniki dymu oraz gazu.

Po połączeniu tych komponentów, możemy sterować ich pracą zdalnie. Z dowolnego miejsca w domu, a także poza nim (w przypadku wykorzystania połączenia internetowego). Do tego dochodzi możliwość tworzenia scenariuszy, na przykład na wypadek dłuższej nieobecności.

Systemy alarmowe w ochronie przeciwpożarowej i przed zalaniem 

Jak pokazuje powyższy opis, integracja Smart Home z systemami alarmowymi pozwala na wykorzystanie wielu elementów. Ich wspólna praca zapewni ochronę domu, mieszkania, biura lub innych powierzchni przed skutkami zdarzeń losowych – na przykład pożaru lub zalania.

Całość realizowana jest na zasadzie „współpracy” komponentów systemu. W przypadku wykrycia dymu lub ulatniającego się gazu, czujniki wysyłają informację do centrali, która otwiera okna i wysyła stosowny komunikat – zarówno do domowników, jak i stosownych służb. W systemie zintegrowane mogą zostać również drzwi przeciwpożarowe i zraszacze, uruchamiane po wykryciu ognia.

W podobny sposób działa ochrona przed zalaniem. Najważniejszymi elementami będą oczywiście czujniki zalania, które montuje się między innymi pod umywalkami czy też przy prysznicu. Gdy wylewająca się woda przekroczy pewien poziom, informacja o zdarzeniu natychmiast zostaje wysłana do jednostki centralnej. Ta powiadamia służby i domowników, a także zamyka główny zawór wody (opcja dostępna w wybranych systemach). Wszystko po to, aby zminimalizować ewentualne straty i umożliwić nam reakcję w odpowiednim czasie.

Integracja alarmów i monitoringu

Tworzone systemy bezpieczeństwa mogą chronić nie tylko przed skutkami zdarzeń losowych, ale też przed włamaniami i kradzieżami. Wszystko za sprawą integracji kamer IP, czujników ruchu, kontaktronów oraz alarmu.

Każdy element wchodzi w skład jednej instalacji Smart Home, która pozwala na zdalne sterowanie ich pracą i tworzenie scen. Po zaprogramowaniu poszczególnych elementów, wystarczy jednym przyciskiem uruchomić program ochronny, który monitoruje wszystkie zdarzenia niepożądane. System wykryje wyłamanie okien i drzwi, a także obecność osób trzecich na terenie posesji. Domownicy informowani są natychmiast. Komunikat może zostać wysłany również do odpowiednich służb. Dzięki temu zyskujemy czas na właściwą reakcję.

Warto nadmienić, że systemy Smart Home zapewniają podgląd obrazu rejestrowanego przez kamery za pośrednictwem smartfona. W przypadku wykorzystania internetu, możemy w dowolnym momencie sprawdzić, co dzieje się w domu.

Nie da się ukryć, że integracja systemów alarmowych gwarantuje zupełnie nowe możliwości. Związane są one nie tylko ze zdalnym dostosowaniem pracy poszczególnych urządzeń, ale też skutecznym wykrywaniem zagrożeń. Co więcej, czujniki i inne komponenty mogą posłużyć również do sterowania bramami, furtkami oraz szlabanami. Zarówno w domach, jak i na publicznych parkingach, w biurach, placówkach edukacyjnych, w sądach, szpitalach, kościołach i w wielu innych miejscach, w których potrzebna jest dodatkowa ochrona.

Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy

Zobacz również

integracja lustra lazienkowego z oswietleniem led z innymi elementami lazienki harmonia designu i funkcjonalnosci

Integracja lustra łazienkowego z oświetleniem LED z innymi elementami łazienki: harmonia designu i funkcjonalności

bezpieczenstwo w domu jakie funkcje bezpieczenstwa powinny posiadac drzwi wewnetrzne

Bezpieczeństwo w domu: Jakie funkcje bezpieczeństwa powinny posiadać drzwi wewnętrzne?

po czym poznac ze to jest plesn

Po czym poznać, że to jest pleśń?

meble stolkar

Jak zagospodarować szafki kuchenne?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *