USG Dopplera żył kończyn dolnych przy uczuciu „ciężkich nóg”

usg warszawa

Uczucie ciężkości nóg to dolegliwość, z którą zmaga się wielu pacjentów. O ile często może być wynikiem przemęczenia lub przepracowania, o tyle – jeśli problem ten narasta, nasila się i powraca coraz częściej – warto sprawdzić, czy nie jest zwiastunem czegoś poważniejszego. Warto wiedzieć, że właśnie uczucie „ciężkich nóg” może być jednym z objawów takich problemów, jak zakrzepica czy żylaki. By mieć pewność, skąd u danego pacjenta wzięły się takie problemy, należy poddać się dokładnemu badaniu.

Z czego bierze się problem ciężkości nóg?

Dość ogólną, a jednocześnie zawierającą w sobie wiele elementów odpowiedzią jest – ze stylu życia, jakie prowadzi dany pacjent. Jeśli sporo czasu spędza w pozycji siedzącej lub stojącej, nie uprawia aktywności fizycznej, chodzi w butach na wysokich obcasach, to ryzyko wystąpienia uczucia ciężkości nóg może go dotyczyć stosunkowo często. Warto jednak wiedzieć, że takich czynników może być znacznie więcej. Wśród nich wymienia się to, czy dana osoba cierpi na otyłość, czy pali papierosy, a w przypadku kobiet – również to, czy była w ciąży. Nie bez znaczenia jest również fakt, czy w rodzinie pacjenta bądź pacjentki występowały różnego rodzaju problemy z przepływem krwi, czy ktoś z bliskich cierpi na żylaki lub zmaga się z zakrzepicą

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki oraz łącząc je z występującym uczuciem ciężkości nóg, warto zastanowić się nad udaniem się do gabinetu USG, by sprawdzić, czy problemy te wynikają rzeczywiście z przemęczenia czy są może spowodowane chorobami żył lub innymi schorzeniami. Szybkie wykrycie zmian, a także znalezienie ich przyczyn, pozwoli na wdrożenie odpowiedniego leczenia. Dzięki temu może się okazać, że pacjent w krótkim czasie może pozbyć się wielu dolegliwości – jeśli tylko nie będzie zwlekał z wizytą u lekarza.

Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych

Jednym z badań, które pomoże w postawieniu odpowiedniej diagnozy, jest USG Dopplera. To badanie, które za pomocą fal ultrasonograficznych pozwala na sprawdzenie przepływów w żyłach i tętnicach. W przypadku odczuwania przez pacjenta tak zwanych ciężkich nóg zaleca się przeprowadzenie badania Dopplera żył kończyn dolnych. Wśród wskazań do wizyty w gabinecie USG wymienia się, poza wspomnianymi wcześniej czynnikami, także mrowienie i drętwienie nóg, rozpoznaną miażdżycę, przebyty uraz czy skurcze nóg. Podczas badania, na samym początku, lekarz prowadzący przeprowadza dokładny wywiad z pacjentem. Wypytuje o wszystkie objawy, które już są odczuwalne, a także sprawdza, czy w rodzinie badanej osoby występują takie problemy jak zatory żył, zakrzep krwi czy może choroby naczyniowe. Na tej podstawie diagnosta może się już wiele dowiedzieć na temat tego, gdzie szukać przyczyn problemów pacjenta. Następnie lekarz przykłada aparat Dopplera do nogi pacjenta i w ten sposób sprawdza, jaka jest wydolność żył głębokich oraz powierzchniowych, ponadto stwierdza, czy występuje jakakolwiek choroba żył, a jeśli tak – to ocenia stan jej zaawansowania. W trakcie takiego badania lekarz jest w stanie dokładnie zlokalizować, w którym miejscu występują zwężenia naczyń krwionośnych u pacjenta oraz bada, jak bardzo są one poważne. Doppler żył kończyn dolnych pomaga także w ocenie, jakie powinny zostać wdrożone następne kroki, które pomogą wprowadzić odpowiednie leczenie u pacjenta. Może być to między innymi zastosowanie leczenia farmakologicznego, ale też na przykład wizyta u kolejnego specjalisty.

Czy do badania USG Dopplera żył kończyn dolnych trzeba się przygotować?

W przypadku badania USG Dopplera żył kończyn dolnych pacjent nie musi być na czczo. Nie ma też znaczenia pora, na którą będzie zaplanowana wizyta w gabinecie. Należy jednak mieć na względzie, by założyć wygodną odzież – do badania konieczne jest bowiem odsłonięcie nogi. 

Badanie USG Dopplera żył kończyn dolnych jest zupełnie bezpieczne oraz nieinwazyjne. Mogą przystępować do niego zarówno dorośli, jak i dzieci, a także osoby starsze czy kobiety w ciąży. W przypadku zauważenia przez pacjenta jakichkolwiek dolegliwości związanych z nogami należy szybko zdecydować się na wizytę u lekarza. Wcześnie postawiona diagnoza pozwoli na równie wczesne znalezienie przyczyny problemu oraz wdrożenie właściwego leczenia.

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa

Zobacz również

kobiety na silowni jak unikac kontuzji i trenowac bezpiecznie

Kobiety na siłowni: Jak unikać kontuzji i trenować bezpiecznie

kremacja w warszawie nowoczesne i zrownowazone rozwiazania

Kremacja w Warszawie: Nowoczesne i Zrównoważone Rozwiązania

przykladowe desery na impreze firmowa sprawdz co oferuje catering

Przykładowe desery na imprezę firmową – sprawdź, co oferuje catering!

dlaczego warto zlecic profesjonalne pranie tapicerki samochodowej

Dlaczego warto zlecić profesjonalne pranie tapicerki samochodowej?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *