Kto może naprawiać sprzęt medyczny?

szkrzynki zaworowo informacyjne 6

Stan wszelkich sprzętów medycznych powinien być nieustannie kontrolowany. Nie można dopuścić niesprawnego sprzętu do użytku. Może to nieść za sobą wielkie niebezpieczeństwo dla pacjenta, a także może sprawić, że postawiona diagnoza będzie nieobiektywna i nie dokładna. Warto więc wiedzieć jak należy postępować w przypadku awarii sprzętów medycznych oraz kto może naprawiać urządzenia przeznaczone do stawiania diagnozy i leczenia.

Serwisowanie sprzętów medycznych

Z uwagi na to, że sprzęt i wszelka aparatura medyczna zalicza się do wyrobów medycznych, wszelkie obowiązki związane z jego użytkowaniem, a także naprawami jest określone w przepisach o wyrobach medycznych.

Do dostarczonego sprzętu, który jest użytkowany w przychodniach zdrowia czy szpitalach powinien być dołączony nie tylko dokładny instruktaż użytkowania, ale także lista dostawców części zamiennych oraz serwisów upoważnionych do serwisowania sprzętu.

Dzięki obecności takiego wykazu, możliwe jest prawidłowe i bezpieczne serwisowanie sprzętu, a także zadbanie o to, aby działał on prawidłowo i sprawdzał się podczas leczenia i diagnozy.

Serwisowanie sprzętów jest konieczne, kiedy sprzęt ulega awarii, wymaga okresowej konserwacji i przeglądów, regulacji, kalibracji, sprawdzeń czy kontroli. Oczywiście, jeżeli czynności te są opisane w instrukcji użytkowania i zaznaczone jest, że można dokonać ich osobiście, nie trzeba korzystać z serwisów.

Naprawa sprzętów medycznych

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nie każdy serwis może się podjąć naprawy sprzętów medycznych. Należy postępować zgodnie z zaleceniami producentów i korzystać tylko ze sprawdzonych miejsc naprawy, które gwarantują najwyższe poziom realizacji usług i posiadają stosowne certyfikaty.

Naprawa sprzętu medycznego to rozwiązanie tańsze nić zakup nowego aparatu. Jest to także szybszy sposób pozbycia się problemu. Naprawa jest także bardziej korzystna biorąc pod uwagę względy środowiskowe. O ile tylko jest to opłacalne z pewnością warto podjąć próbę przywrócenia sprzętu do działania. W przypadku jakiejkolwiek awarii, warto zgłosić się do odpowiedniego serwisu.

Wymiana sprzętu na nowy

Naprawa sprzętu medycznego jednak nie zawsze jest możliwa i opłacalna. W niektórych przypadkach, np. kiedy awaria wciąż się powtarza konieczne może się okazać zakupienie nowego urządzenia. Częste naprawy utrudniają też pracę personelu. Jeżeli jakiś sprzęt medyczny uległ zepsuciu, istnieje duże ryzyko, że za jakiś czas i kolejne części się popsują. Warto w pewnym momencie zaprzestać napraw i wymienić urządzenie. Oczywiście dobrze jest skonsultować tę decyzję ze specjalistą pracującym w serwisie.

Z pewnością dbanie o dobry stan sprzętu medycznego to jedno z najważniejszych zadań personelu medycznego. Tylko urządzenia sprawnie działające mogą być wykorzystane podczas procesu diagnozy i leczenia. W przeciwnym razie można uzyskać błędny obraz sytuacji, a także zaszkodzić pacjentowi. Jeżeli usterka nie jest dużo, dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług serwisu sprzętów medycznych. W żadnym wypadku urządzenia wykorzystywane w ośrodkach zdrowia i szpitalach nie mogą być naprawiane przez przypadkowe osoby bez kwalifikacji.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy

Zobacz również

jakie sa korzysci wynikajace z analizy danych i raportowania w magazynach logistycznych

Jakie są korzyści wynikające z analizy danych i raportowania w magazynach logistycznych?

klimatyzacja do biura najwazniejsze kryteria wyboru

Klimatyzacja do biura – najważniejsze kryteria wyboru

chinskie trendy modowe odkryj unikalna odziez w centrum hurtowym

Chińskie Trendy Modowe: Odkryj Unikalną Odzież w Centrum Hurtowym

co wchodzi w sklad ukladu sprezonego powietrza

Co wchodzi w skład układu sprężonego powietrza?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *