Najczęściej wybieraną formą pochówku w Polsce jest pogrzeb tradycyjny, w głównej mierze w obrządku katolickim. W ostatnich latach można jednak zauważyć trend związany ze wzrostem zainteresowanie pochówkiem z kremacją. Wciąż jest on w mniejszości, jednak z uwagi na rosnące nim zainteresowanie, wzrasta też liczba możliwości i usług związanych z ceremonią pogrzebową organizowaną właśnie w takim charakterze.
Przygotowanie do pogrzebu z kremacją
Warto wiedzieć, że same przygotowania do ceremonii pogrzebu z kremacją w dużej mierze są wspólne z tymi, które dotyczą pogrzebu tradycyjnego. Pracownicy zakładu pogrzebowego Warszawa zabierają ciało osoby zmarłej z domu bądź szpitala – w zależności od tego, gdzie doszło do śmierci. Odpowiednio przystosowanym karawanem transportują je do chłodni i tam przygotowują do pogrzebu.
W przypadku pochówku z kremacją rodzina osoby zmarłej może pożegnać się z bliską osobą tuż przed procesem kremacji. Istnieje także możliwość odprawienia mszy świętej, jednak właśnie jeszcze przed etapem spopielenia zwłok. Następnie ciało przewożone jest do krematorium i tam, z zachowaniem wszelkich niezbędnych elementów elegancji i godności, dochodzi do spopielenia ciała. Prochy umieszczane są w wybranej uprzednio przez rodzinę osoby zmarłej urnie. Następnie odbywa się dalsza część ceremonii pogrzebowych, łącznie z samym pochówkiem w wybranym grobie.
Kościół katolicki a pochówek z kremacją
Dla wielu Polaków wciąż istotnym pytaniem jest to, czy można połączyć pochówek z kremacją z obrządkiem katolickim. A dokładniej – czy Kościół katolicki ma coś przeciwko właśnie takiej formie pochówku. Warto więc wiedzieć, że Kościół dopuszcza pogrzeb w urnie, pod warunkiem, że wybór właśnie takiego rodzaju pochówku nie był podyktowany kwestiami sprzecznymi z wiarą chrześcijańską. Podstawową różnicą w tym przypadku jest także fakt, że z reguły nie odprawia się mszy świętej nad urną z prochami, ale jeszcze przed procesem kremacji. Choć da się zauważyć, że i od tej reguły można zaobserwować pewne odstępstwa.
Pochówek z kremacją – czego nie wolno w Polsce
W Polsce w wielu sytuacjach wciąż pochówek z kremacją kojarzy się bardziej z amerykańskimi filmami i serialami, w których to często pojawiają się sceny, kiedy to rodzina osoby zmarłej rozsypuje prochy bliskich w dowolnie wybranym przez siebie miejscu. Co ważne, w Polsce jest to nielegalne.
Według polskiego prawa, pochówek jest możliwy wyłącznie na cmentarzach, czyli w miejscach dokładnie do tego przygotowanych. Nie ma zatem możliwości rozsypywania prochów lub przechowywania urny we własnym domu lub w jakimkolwiek innym – nieprzystosowanym do tego miejscu. Co jednak warto zauważyć, na cmentarzach istnieje możliwość wyboru różnych lokalizacji w celu pochowania urny. Może być to wybrane miejsce na cmentarzu, dokładnie tak jak dzieje się to w przypadku pogrzebu tradycyjnego. Istnieje także możliwość dochowania urny do już istniejącego miejsca, na przykład do grobu rodzinnego – o ile jest on do tego odpowiednio przystosowany. Na wielu cmentarzach są także przygotowane specjalne kolumbaria, czyli eleganckie ściany służące właśnie do pochówku urn.
Organizacja pogrzebu z kremacją
Rodzina osoby zmarłej, która decyduje się na pochówek z kremacją, może zastanawiać się nad tym, jak przygotować się do organizacji takiej uroczystości. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zdecydowanie się na usługi profesjonalnego zakładu pogrzebowego, który będzie oferował kompleksowe przygotowanie do pogrzebu, jak i pracę nad oprawą całego wydarzenia.
Jego pracownicy odpowiedzą na wszelkie pytania rodziny osoby zmarłej, przypomną, jakie możliwości są dopuszczalne oraz podpowiedzą, jakich formalności należy dopilnować. W tym samym miejscu można zdecydować się na wybór urny – dom pogrzebowy w swojej ofercie posiada wiele różnych rodzajów urn, zarówno pod względem kształtów, kolorystyki czy materiałów, z których są wykonane. Sprawdzony zakład pogrzebowy to konkretna pomoc w sytuacji, kiedy trzeba zmierzyć się z tak trudną chwilą, jaką jest konieczność pożegnania osoby bliskiej.