Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach to jedna z tych decyzji, które należy uzyskać w procesie inwestycyjnym, aby realizacja przedsięwzięcia była możliwa. Kiedy jest ona niezbędna i kto ją wydaje? Jakie działania powinien wykonać przedsiębiorca, aby ją uzyskać? Przedstawiamy najważniejsze informacje dotyczące decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Czym jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach? Po co się ją wydaje?
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wskazuje, w jaki sposób przedsiębiorca powinien wykonać inwestycję, aby w jak najmniejszym stopniu pogorszyć stan środowiska. Jak sama nazwa sugeruje, określa ona środowiskowe uwarunkowania realizacji danego przedsięwzięcia. Przeważnie organ ochrony środowiska wydaje ją po przeprowadzeniu postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – ustawa
Podstawowym aktem prawnym, który reguluje zasady i tryb postępowania w przypadku ocen oddziaływania na środowisko – a tym samym powiązanych z nimi decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach – jest Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – kiedy wymagana?
Zestawienie inwestycji, dla których decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach jest obligatoryjna, znajduje się w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko. Przedsiębiorca musi uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach m.in. przed ubieganiem się o wydanie pozwolenia na budowę czy też zezwolenia na realizację inwestycji drogowej.
Co przedsiębiorca musi zrobić, zanim złoży wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach?
Żeby uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, przedsiębiorca występuje z wnioskiem o jej wydanie do właściwego organu. Zanim jednak to zrobi, musi upewnić się, że:
-
- lokalizacja inwestycji jest zgodna z zapisami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W przeciwnym razie spotka się z odmową ustalenia uwarunkowań środowiskowych,
-
- skompletował wszystkie niezbędne dokumenty i dołączył je do wniosku. Mowa tutaj m.in. o karcie informacyjnej przedsięwzięcia, kopii mapy ewidencyjnej obejmującej teren realizacji inwestycji, wypis z rejestru gruntów, który pozwoli ustalić strony postępowania, a w niektórych przypadkach także o analizie kosztów i korzyści.
Co ważne, postępowanie w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach może zostać wszczęte nie na wniosek przedsiębiorcy, lecz z urzędu. Ma to miejsce w przypadku przedsięwzięcia, dla którego na podstawie odrębnych przepisów wymaga się decyzji o zatwierdzeniu projektu wymiany gruntów lub scalania.
Jeśli przedsiębiorca wie, że realizacja przedsięwzięcia musi zostać poprzedzona uzyskaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, nie powinien zwlekać z opracowaniem dokumentów i złożeniem wniosku. Dlaczego? Z uwagi na różne czynniki czas postępowania może się wydłużyć, co z kolei uniemożliwi rozpoczęcie prac w wybranym terminie.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach – kto wydaje?
Organy właściwe w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wskazano w art. 75 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie […]. W większości przypadków uprawnionym organem jest:
-
- wójt,
- burmistrz,
- prezydent miasta.
W niektórych przypadkach decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach wydaje również regionalny dyrektor ochrony środowiska. Chodzi tu np. o napowietrzne linie elektroenergetyczne, budowle przeciwpowodziowe czy też drogi, czyli przedsięwzięcia mogące zawsze znacząco oddziaływać na środowisko.
Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach ma na celu ograniczyć negatywne skutki środowiskowe realizacji przedsięwzięcia. Dlatego jest wymagana w przypadku tych inwestycji, które mogą znacząco oddziaływać na środowisko. Żeby ją uzyskać, należy złożyć wniosek wraz z niezbędnymi dokumentami. Ich opracowanie warto powierzyć specjalistom. Stanowi to gwarancję spełnienie wszystkich wymogów formalnych.
źródło: ekomeritum.pl