Najnowsze badania i raporty dobitnie pokazują, że fotowoltaika w naszym kraju stała się niezwykle popularna. Zauważalny jest wzrost liczebności zwłaszcza małych instalacji wykorzystywanych przez gospodarstwa domowe. Wszystko to każe zastanowić się, czy inwestycja w odnawialne źródła energii jest u nas rzeczywiście opłacalna.
Fotowoltaika w Polsce – dane na 2020 rok
Informacje o wciąż rosnącym zainteresowaniu Polaków panelami PV pochodzą prosto od Instytutu Energetyki Odnawialnej, który opublikował najnowszą wersję raportu o rynku fotowoltaiki w naszym kraju.
Według zawartych w nim danych na koniec 2019 roku łączna moc zainstalowanych źródeł fotowoltaicznych w Polsce wyniosła 1500 MW. Do czynienia mamy więc ze wzrostem o 300% w porównaniu z rokiem poprzednim, pod koniec którego ogólna moc wyniosła 500 MW. To jednak nie wszystko. W maju 2020 roku zanotowany został bowiem kolejny skok. Dane z tego okresu wskazują, że moc źródeł osiągnęła poziom 1950 MW.
Tak duża zmiana została zauważona także w statystykach prowadzonych na terenie całej Unii Europejskiej. Polska znalazła się w pierwszej piątce państw o największym przyroście mocy ze źródeł odnawialnych. IEO prognozuje, że już na koniec 2020 roku ostateczny wynik uplasuje się na poziomie 2500 MW. Doskonale pokazuje to pewną modę na panele fotowoltaiczne, jaka zapanowała w naszym kraju.
Czy nasłonecznienie w Polsce sprzyja fotowoltaice?
Jeszcze do niedawna żywy był pogląd, jakoby warunki geograficzne naszego kraju niezbyt sprzyjały inwestycjom związanym z pozyskiwaniem energii z promieni słonecznych. Wynikać miało m.in. ze zbyt słabego nasłonecznienia. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. Liczne raporty udowadniają, że w Polsce panują optymalne warunki dla funkcjonowania paneli fotowoltaicznych.
Zdecydowanie najkorzystniejszy pod tym względem jest oczywiście okres przypadający na czas od kwietnia do września. To właśnie wtedy powstaje 70-80% promieniowania rocznego. Najniższą efektywnością panele wykazują się w grudniu i styczniu.
Liczba godzin słonecznych w Polsce wynosi od 1390 do 1900 (średnio jest to 1600 godzin) w zależności od wybranego regionu. Najlepiej sytuacja wygląda w południowej i centralnej Polsce, jednak różnice w porównaniu z obszarami wysuniętymi najdalej na północ wynoszą zaledwie 10%. Doskonale pokazuje to, że instalacja fotowoltaiczna jest właściwie opłacalna w całym kraju. Choć oczywiście wiele zależy również od podjętych przez nas decyzji, w tym wyborze profesjonalnej firmy, która będzie miała doświadczenie w doborze instalacji odpowiedniej mocy,
Dlaczego w Polsce warto montować panele fotowoltaiczne?
Duża popularność fotowoltaiki sprawia, że świadomość i wiedza Polaków na temat odnawialnych źródeł energii cały czas rośnie. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na inwestycje w panele. Okażą się one korzystne z co najmniej kilku powodów.
- Niemal darmowy prąd. Odpowiednio dobrana i zamontowana instalacja będzie w stanie pokryć całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną.
- Dostęp do nowoczesnych systemów. Obecnie produkowane panele doskonale radzą sobie z wszelkimi trudnościami, które jeszcze niedawno wydawały się nie do przeskoczenia. Dzięki wykorzystaniu najnowszej technologii, moduły pracują przez cały rok, dostarczając nam energię elektryczną.
- Ekologia. Decydując się na panele, przykładamy się do ochrony przyrody.
Fotowoltaika w naszym kraju naprawdę ma sens. Wciąż rozwijające się technologie i możliwość uzyskania wsparcia finansowego sprawia, że popularność tego typu instalacji będzie nadal rosnąć. Jak wskazują prognozy IEO, w 2040 roku łączna moc zainstalowanej fotowoltaiki w Polsce może przekroczyć 16 000 MW.