Coraz bardziej pragniemy stawiać na ekologiczne rozwiązania w każdej dziedzinie życia. Niezależnie od tego, czy mowa o kosmetykach, żywności czy odzieży, stawiamy na rozwiązania eko. Nie bez powodu. Teraz środowisko naturalne potrzebuje naszej troski bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Jeszcze większy nacisk na kwestię ochrony środowiska kładziemy, kiedy w grę wchodzi ogrzewanie domów. Coraz chętniej i częściej odchodzimy od szkodliwych dla środowiska kopciuchów zasilanych węglem kamiennym, a wybieramy paliwa opałowe niezanieczyszczające środowiska. Czy gaz propan jest jednym z takich ekologicznych paliw?
Propan – czy ekologiczne rozwiązania mają znaczenie?
Ekologiczne rozwiązania w każdej dziedzinie życia zyskują na znaczeniu. Coraz mocniej dostrzegamy negatywny wpływ, jaki działalność człowieka wywiera na środowisko naturalne. Szczególnie w okresie grzewczym, kiedy wszechobecny smog mocno nam doskwiera, zauważamy, w jak kiepskiej kondycji jest atmosfera. Jednak to nie wszystko. Postęp, za którym tak gonimy, niestety nie jest zbyt łaskawy dla środowiska – nie tylko stanu powietrza, ale również gleb i wód gruntowych. Dobrze byłoby wykorzystać postęp, zdobywaną przez nas wiedzę i odkrywaną technologię do przysłużenia się przyrodzie. Przykładem takiego działania jest właśnie wybór gazu płynnego propan jako paliwa opałowego. Warto pamiętać, że każdy mały gest w stronę ekologii ma wielką moc.
Co wpływa na ekologiczny charakter propanu?
Nie jest tajemnicą, że jednym z głównych czynników mających negatywny wpływ na stan powietrza są domowe piece. Ogrzewanie domu przy użyciu węgla kamiennego ma w Polsce długą tradycję. W końcu węgiel jest naszym skarbem narodowym. Jednak zwiększająca się świadomość ekologiczna zmusza nas do stopniowego odchodzenia od tego surowca. Należy szukać alternatywnych rozwiązań, które pozwolą ogrzewać domostwa bez wywierania negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Doskonałym przykładem takiego rozwiązania jest właśnie gaz płynny propan.
Na jego korzyść przemawia wiele argumentów. Z jednej strony pozyskiwanie propanu nie ma negatywnego wpływu na środowisko. Nie jest oddzielnie wydobywany, a powstaje jako produkt uboczny destylacji oraz rafinacji ropy naftowej. Gaz propan jest wyjątkowo czysty chemicznie i dzięki temu tak bezpieczny oraz ekologiczny. W swoim składzie nie posiada żadnych węglowodorów aromatycznych ani siarki, przez co nie przyczynia się do powstawania gazów niskiej emisji.
Z kolei brak wilgoci i popiołu w samym gazie powoduje, że jego spalanie nie powoduje smogu. Jednocześnie wszystkie te cechy zwiększają jego wartość energetyczną, a to jest nie tylko ekologiczne, ale również oszczędne. Również sam proces spalania nie prowadzi do powstawania spalin mających negatywny wpływ na środowisko. W istocie poprzez spalanie propanu wydziela się jedynie czysta woda, która zostaje odprowadzona do kanalizacji, a także niewielkie ilości dwutlenku węgla. Choć nadmiar dwutlenku węgla w atmosferze również jest szkodliwy, to jednak warto wiedzieć, że tego powstającego przy spalaniu propanu jest naprawdę niewiele.
Dwutlenek węgla powstający podczas spalania gazu płynnego propan emitowany jest w takich ilościach, że bez problemu poradzą sobie z nim okoliczne drzewa na skwerach i w parkach. Dla porównania podczas spalania węgla kamiennego powstaje aż o 50% więcej dwutlenku węgla, a w efekcie spalania oleju opałowego ilość ta jest o 30% większa niż przy spalaniu gazu propan. Z całą pewnością można więc stwierdzić, że gaz płynny propan jest paliwem ekologicznym.
Kondensacja na rzecz ekologii
Stosunkowo niedawno na rynek dość nieśmiało zaczęły wkraczać piece kondensacyjne do spalania propanu. Początkowo ich ceny były dość wysokie. Jednak z czasem stały się one bardziej dostępne i okazały się być najczęstszym wyborem do nowych instalacji gazowych. Dzięki zastosowaniu zjawiska kondensacji znacząco zwiększa się wydajność spalania gazu płynnego propan i jednocześnie zmniejsza się zużycie paliwa opałowego. Natomiast mniejsze zużycie gazu przekłada się na dodatkową korzyść dla środowiska.
Źródło: LPG Direct – gaz propan