Jak działają pomiarowe przekładniki prądowe?

pomiar

Jeśli urządzenia pomiarowe nie są w stanie zmierzyć prądów o szczególnie dużych wartościach, należy skorzystać z przekładników prądowych. Zdecydowanie rozszerzają one możliwości pomiarowe, co w elektroenergetyce jest niezwykle istotne.

Co to jest pomiarowy przekładnik prądowy? 

Znajomość wartości prądów płynących w obwodach jest bardzo ważna. Żeby je poznać, wykorzystuje się urządzenia pomiarowe, które jednak nie zawsze się sprawdzają. Dlaczego? Ponieważ ich zakresy pomiarowe są ograniczone. Jeśli więc wartość prądu jest szczególnie duża, może się okazać, że nie będą one w stanie go zmierzyć.

W tej sytuacji pojawiają się przekładniki prądowe, czyli urządzenia stosowane do pomiaru bardzo dużych natężeń prądu. Dzięki ich zastosowaniu, możliwe staje się nie tylko poznanie prawdziwych wartości, ale również odizolowanie galwaniczne wszelkich przyrządów pomiarowych od obwodu mierzonego, który może znajdować się pod wysokim napięciem. Pozwalają one na umiejscowienie przyrządów pomiarowych w sporej odległości od obwodów kontrolowanych. Wszystko to przekłada się więc na sprawny i bezpieczny pomiar.

Jak działa pomiarowy przekładnik prądowy? 

Wykorzystane przekładników prądowych do pomiaru dużych natężeń jest możliwe dlatego, ponieważ przetwarzają one prąd z obwodu pierwotnego na prąd w obwodzie wtórnym o niższej wartości, dostosowanej do zakresu urządzeń kontrolnych. Jednymi z najważniejszych elementów budowy sprzętu są dwa uzwojenia (pierwotne i wtórne), nawinięte na wspólnym rdzeniu.

Prąd wtórny jest proporcjonalny do prądu pierwotnego. Warto podkreślić, że wspomniane uzwojenie wtórne jest użytkowane do zasilania obwodów przyrządów pomiarowych i przekaźników. Uzwojenie pierwotne z kolej włącza się szeregowo do kontrolowanego obwodu prądowego.

Pomiarowe przekładniki prądowe stosuje się wtedy, gdy bezpośredni pomiar jest niemożliwy. Zdarza się tak wówczas, gdy wartości prądów wynoszą kilka-kilkanaście dziesiątek amperów. Zakres pomiarowy standardowych urządzeń okaże się w tym przypadku zupełnie niewystarczający. Muszą zostać „wsparte” przez przekładnik.

Przekładniki prądowe – jak wybrać? 

Skuteczność oraz bezpieczeństwo przeprowadzanego pomiaru obwodów o dużych wartościach prądu będzie możliwe tylko w przypadku dobrze dobranych przekładników. Dlatego też tak ważna staje się analiza różnych rodzajów tych urządzeń. Wymienić można między innymi:

  •       przekładniki prądowe z otwieranym rdzeniem,
  •       przekładniki z otworem okrągłym – przewody przewlekane są przez otwór w przekładniku,
  •       przekładniki montowane bezpośrednio na szynach toru prądowego – zakładanie urządzenia odbywa się poprzez nasunięcie na szynę i dociśnięcie wkrętem mocującym bądź przy użyciu klinów,
  •       przekładniki prądowe trójfazowe,

Wymienić trzeba również urządzenia do konkretnych działań. Zakupić można bowiem specjalne przekładniki do zabezpieczeń i służące do rozliczeń z zakładami energetycznymi. Oczywiście nie należy zapominać także o konkretnych parametrach technicznych, które mają bezpośredni wpływ na ogólne możliwości sprzętu oraz na sposób jego dopasowania do konkretnych systemów pomiarowych.

Uwagę trzeba zwrócić na wartość na to, jakim napięciem zasilane są kontrolowane obwody, jak również na maksymalne wartości i częstotliwości płynących prądów. Oferowane urządzenia warto analizować też pod kątem dokładności wykonywanych pomiarów. Choć przekładniki, z reguły, spełniają wszelkie kryteria, dobrze jest decydować się na modele najnowocześniejsze. Do tych szczególnie popularnych należą między innymi przekładniki hallotronowe, optoelektroniczne, a także wykorzystujące cewki Rogowskiego.

Odpowiednio dobrane przekładniki prądowe zagwarantują dokładny i bezpieczny pomiar szczególnie dużych wartości prądu. Okażą się one dobrym wsparciem dla standardowych systemów pomiarowych.

Źródło: F&F – automatyka przemysłowa

Zobacz również

co wchodzi w sklad ukladu sprezonego powietrza

Co wchodzi w skład układu sprężonego powietrza?

sprezarki srubowe rodzaje zastosowanie

Sprężarki śrubowe – rodzaje, zastosowanie

audyt sprezonego powietrza

Co to jest audyt sprężonego powietrza?

rzeczoznawca

Profesjonalna ekspertyza budowlana tylko z fachowcem!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *