Każdy remont i przebudowa wiąże się z tym, że będzie się w tym czasie gromadzić sporo odpadów, które nie nadają się do wyrzucenia razem z pozostałymi śmieciami komunalnymi. Muszą być więc wcześniej we właściwy sposób składowane. Kontenery na odpady nie zawsze się sprawdzają – zwłaszcza w miejscach, gdzie jest bardzo mało miejsca. W takich przypadkach warto zastanowić się nad innym rozwiązaniem – workami Big Bag.
Worek Big Bag – co to takiego
Najprościej rzecz ujmując, jest to worek, do którego można składować wielkogabarytowe i trudne do przechowywania elementy. Jest wykonany z trwałego materiału, często z nylonowych włókien lub tkaniny polipropylenowej. Dodatkowo jest wyścielony warstwą folii, dzięki czemu jest nieprzepuszczalny. Worki Big Bag mogą się różnić między sobą konstrukcją, wielkością dna czy liczbą uchwytów. Również wielkość worka może być elementem wyróżniającym. To, jaki rodzaj będzie najbardziej odpowiedni do danego remontu czy przebudowy, będzie zależało od planowanego zastosowania. Znaczenie ma nawet sposób, w jaki będą ładowane do niego odpady. Można bowiem wyróżnić dwie kategorie worków – zasypowe oraz wsypowe, wyposażone w dodatkowe leje, które ułatwiają umieszczanie śmieci w worku. Główną zaletą takiego sposobu składowania odpadów jest fakt, że tego typu worki zajmują bardzo mało miejsca na samym początku, jednak mają bardzo dużą pojemność – nawet powyżej tony.
Do zalet worka Big Bag należy nie tylko pojemność, lekkość, wytrzymałość, ale także to, że może on być położony na każdej, nawet bardzo nierównej powierzchni. Co więcej, nie musi on być umieszczony tuż przy drodze – wypełniony Big Bag odbierany jest przez pojazd typu HDS, który swym wysięgnikiem może podnieść worek znajdujący się w odległości nawet kilku metrów od drogi.
Zastosowanie worków Big Bag
Najczęściej worki typu Big Bag wykorzystywane są do składowania odpadów poremontowych. Bardzo dobrze sprawdzają się w gromadzeniu gruzu i innych tego typu śmieci budowlanych, których nie można umieścić w zwykłej wiacie śmietnikowej. Worki Big Bag są trwałe, a jednocześnie nieprzepuszczalne, dzięki temu z powodzeniem mogą być nimi transportowane materiały sypkie. Nie są również narażone na działanie wilgoci. Sposób wykonania worków Big Bag pozwala więc na ich bezpieczny transport, a także na ponowne użycie – nie jest bowiem łatwo je zniszczyć.
Jaki worek Big Bag wybrać?
Dla kogoś, kto dopiero zaczyna zajmować się remontem bądź przebudową już sam wybór rodzaju worka Big Bag może być nieco problematyczny. Warto w takiej sytuacji skonsultować się ze specjalistami. Pracownicy firmy, która oferuje właśnie tego typu worki, pomogą dobrać najlepsze rozwiązanie do każdego przypadku. Wezmą pod uwagę wielkość inwestycji, a przez to też pomogą oszacować, jak wiele odpadów budowlanych może w związku z tym się pojawić. Do wyboru tego, jaki rodzaj worka wybrać, należy przeanalizować także to, jak często będą wywożone śmieci remontowe, a także co będzie się na nie składać – czy będzie to głównie gruz, czy może do tego jeszcze jakieś dodatkowe elementy, na przykład z ostrymi krawędziami. Te wszystkie aspekty mogą mieć znaczenie między innymi przy wyborze wielkości dna, wysokości worka czy liczby uchwytów – tak, by dobrać najlepsze i najwygodniejsze rozwiązanie do danej sytuacji.
Inne sposoby składowania odpadów
Jeżeli w planie jest znacznie większy remont lub przebudowa, worki typu Big Bag mogą się okazać niewystarczające. W takiej sytuacji zalecany jest wynajem kontenerów na odpady. Można je zobaczyć na praktycznie każdej budowie i innej tego typu inwestycji. Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje kontenerów – otwarte lub zamknięte. Każdy z nich jest wykonany z solidnych materiałów, dzięki którym kontenery mogą być ulokowane na dworze, bez względu na warunki pogodowe panujące na zewnątrz. Pozwalają one na gromadzenie znacznie większych ilości odpadów niż ma to miejsce w przypadku worków Big Bag. Dlatego przed rozpoczęciem remontu czy przebudowy warto dokładnie przeanalizować skalę wytwarzanych śmieci, by odpowiednio dopasować sposób składowania odpadów poremontowych.